Radílek pro nové rozhodčí

  1. ÚVOD

Vážení zájemci,

jsme velmi rádi, že jste se rozhodli přihlásit se a vyzkoušet si funkci fotbalového rozhodčího. Víme, že se občas nejedná o lehkou pozici jak na hrací ploše, tak i někdy mimo ni. Pevně ale věříme, že počáteční nástrahy této funkce překonáte a že se Vám funkce fotbalového rozhodčího začne líbit, bude Vás bavit a že se postupem času posunete od nezbytných mládežnických utkání a nejnižších soutěží dospělých výše a že se třeba právě Vy dostanete mezi naší, evropskou nebo dokonce i světovou elitu.

Abychom Vám co nejvíce možných nástrah pomohli překonat, připravili jsme pro Vás tohoto radílka, který Vás stručně provede Vašimi začátky.

  • DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Okresní fotbalový svaz:
Milan Reich, předseda OFS – sekretariát; +420 777 641 464; milan.reich@seznam.cz
Bc. Marek Švehla, DiS., předseda KR, gestor; +420 607 980 889; marek@svehla.info
Mgr. Miroslav Holub, obsazovací úsek KR; +420 774 452 044; miro.holub@icloud.com
Mgr. Tomáš Vejsada, předseda STK OFS; +420 775 916 805; tvejsada@seznam.cz

Krajský fotbalový svaz:
Ing. Roman Šoukal, sekretariát; +420 739 721 721; kfs.vysocina@seznam.cz
Ing. Josef Bajer, předseda KR; +420 732 769 644; bajer@post.cz

Úsek rozhodčích Fotbalové asociace České republiky:
Richard Hlaváč, manažer ÚR FAČR; +420 601 302 590; usekrozhodcich@fotbal.cz
Pavel Sýkora, manažer ÚR FAČR; +420 605 865 316; usekrozhodcich@fotbal.cz

  • DŮLEŽITÉ INTERNETOVÉ ODKAZY

Důležitou součástí znalostí dobrého rozhodčího nejsou pouze pravidla fotbalu, ale současně i další potřebná legislativa. V současné době jsou naštěstí všechny dokumenty přístupné on-line, proto Vám zde přikládáme důležité odkazy včetně stručného popisu, který by Vám měl zpříjemnit orientaci.

www.fotbal.cz
oficiální portál Fotbalové asociace České republiky (FAČR)

is.fotbal.cz
vstup do informačního systému FAČR, kde naleznete veškeré Vaše delegace (obsazení) od komise rozhodčích na mistrovská utkání a skrze který se vyplňují zápisy o utkání pro mistrovská utkání a provádí vyúčtování odměn za řízení mistrovských utkání.

rozhodci.fotbal.cz
část portálu FAČR, kde naleznete všechny podstatné informace pro práci rozhodčího (zejména v podsekci “Ke stažení”) – zde naleznete pravidla fotbalu včetně jejich změn, testové otázky z pravidel fotbalu, metodické pomůcky pro rozhodčí, řád rozhodčích a delegátů, sazebník odměn, pokyny pro vyplňování zápisu o utkání, náhradní zápisy o utkání apod.

vzdelavani.fotbal.cz
část portálu FAČR, kde naleznete online pravidlové testy, které si můžete na nečisto průběžně zkoušet. Do vzdělávání se přihlásíte přes Vaše přihlašovací údaje. Přes tento portál je možné realizovat i „ostré“ přezkušování Vašich znalostí v rámci seminářů pro rozhodčí nebo přes online přezkoušení ze strany komise rozhodčích.

souteze.fotbal.cz
část portálu FAČR, kde naleznete veškeré soutěže spadající pod FAČR a jednotlivé krajské a okresní fotbalové svazy. Vás bude kromě jednotlivých soutěží, výsledků a tabulek zajímat v podsekci Vašeho krajského nebo okresního fotbalového svazu hlavně úřední deska, na kterou se vkládají pozvánky na jednání jednotlivých komisí a rozhodnutí DK a STK PFS.

www.ofspelhrimov.cz/rozhodci
část webových stránek Okresního fotbalového svazu Pelhřimov, kde najdete informace pro rozhodčí

  • ZÁKLADNÍ FOTBALOVÁ LEGISLATIVA

Soutěžní řád FAČR (a Soutěžní řád mládeže a žen FAČR) – po stanovách FAČR se jedná o základní legislativní rámec, který je nutno dodržovat. Pro rozhodčího je potřeba znát části týkající se povinností organizátora utkání (§45 – 46), čekací doby (§49), nedostavení se delegovaného rozhodčího (§50), práv a povinností rozhodčího (§51, §55, §57, §61), kontroly totožnosti hráčů (§ 58) a přerušeného nebo předčasně ukončeného utkání (§60).

Řád rozhodčích a delegátů FAČR – zde naleznete podmínky pro výkon rozhodčího a pro udělení licence rozhodčího a svá práva a povinnosti včetně sazebníku odměn za řízení utkání.

Rozpis soutěží OFS Pelhřimov – zatímco legislativa FAČR je platná pro všechny soutěže v rámci České republiky, rozpis soutěží upravuje ty části celostátní legislativy a pravidel fotbalu pouze pro soutěže řízené OFS Pelhřimov (tam, kde to předpisy samozřejmě umožňují).

  • PRAVIDLA FOTBALU

Znalost pravidel fotbalu pro každého úspěšného a kvalitního rozhodčího je naprosto klíčová. V originálním znění vydává pravidla fotbalu Mezinárodní asociace pro pravidla IFAB, které pak Pravidlová komise FAČR překládá do českého jazyka. České znění pravidel fotbalu je pak vydáváno pravidelně jednou za dva roky (nejnovější verze Pravidel fotbalu je s platností od 1. 8. 2020) a následně pak vychází aktualizace pravidel formou změn do dalšího vydání. Aktuální vydání pravidel fotbalu je možné online získat na rozhodci.fotbal.cz. V současné době jsou platné i změny a doplňky pravidel fotbalu, které jsou platné od 1. 7. 2021 a které jsou ke stažení na výše uvedených webových stránkách. Důrazně však doporučujeme rozhodčím mít na každém svém utkání nejnovější pravidla fotbalu v tištěné podobě (lze objednat online přes nakladatelství Olympia nebo Vám je poskytneme zdarma při Vašem zájmu).

Pravidla fotbalu mají celkem 17 pravidel, kdy každé pravidlo je členěno na tři části. První částí je základní znění pravidla dle IFAB. Druhou část tvoří rozhodnutí FAČR, kde se nalézají upřesnění pravidel fotbalu platné pro fotbal na naší národní úrovni. Poslední části je vždy výklad k pravidlu, kde dochází k upřesnění jednotlivých pravidel tak, aby byla pravidla srozumitelná a pokud možno jednotná.

Pro práci rozhodčího je samozřejmě potřebné znát všech 17 pravidel fotbalu, ale mezi ty naprosto klíčové a nejdůležitější patří pravidlo 5 (rozhodčí), pravidlo 6 (ostatní rozhodčí), pravidlo 11 (ofsajd) a pravidlo 12 (přestupky a provinění).

Na konci pravidel fotbalu se pak nachází poslední část potřebná pro funkci fotbalového rozhodčího a tou jsou Praktické pokyny pro rozhodčí. Tyto praktické pokyny pomáhají rozhodčím v řízení utkání, správném pohybu a pozičním postavení během jednotlivých situací na hrací ploše a doporučení pro spolupráci s asistenty rozhodčího a další vhodné rady.

Na závěr je nutno upozornit, že existují také Pravidla fotbalu malých forem. Pro naše potřeby se jedná zejména o kategorie přípravek a mladších žáků, která se hrají na menší hřiště a jejichž pravidla jsou odlišná od standardních pravidel fotbalu. Stejně jako základní Pravidla fotbalu, lze na rozhodci.fotbal.cz stáhnout i “pravidla fotbalu malých forem” v plném znění.

V návaznosti na pravidla fotbalu pak na serveru rozhodci.fotbal.cz naleznete metodické pokyny pro rozhodčí, které zpracovává Komise rozhodčích FAČR a Pravidlová komise FAČR. Z těchto dostupných metodických pokynů jsou asi nejpodstatnější pokyny k popisu přestupků, navazování hry po přestupcích a proviněních, spolupráce rozhodčích, pravomoci rozhodčího, případy při provádění pokutových kopů a výstroj hráčů.

  • PRINCIP VZDĚLÁVÁNÍ ROZHODČÍCH

Na základě Vaší přihlášky a po úvodním seznámení se a krátkém pohovoru s okresním gestorem rozhodčích Vám bude automaticky přidělena licence rozhodčího. Tím se stanete kvalifikovaným rozhodčím v rámci FAČR a můžete začít působit ve funkci rozhodčího. Na tomto základě Vás již Vaše komise rozhodčích může obsazovat na utkání mládeže a případně nejnižších soutěžích dospělých.

Na okresní úrovni má úvodní vzdělávání rozhodčích v rámci programu „Chci pískat!“ na starosti okresní gestor rozhodčích v součinnosti s okresní komisí rozhodčích, a to za podpory Komise rozhodčích FAČR a Úseku rozhodčích FAČR. Okresní gestor rozhodčích by Vám měl pomoci nejen z hlediska teoretické přípravy, ale být Vám hlavně nápomocen u Vašich prvních utkání, kdy by Vám měl pomoci se správnou přípravou na utkání, měl by s Vámi na vybraných utkáních nebo jejich částech být přítomen a pomoci Vám s případnými potížemi. V rámci okresního fotbalového svazu budete současně zváni na pravidelné semináře (viz čl. 7 níže), které pořádá okresní komise rozhodčích, na kterých byste se měli dozvědět aktuální výklad pravidel fotbalu a další teoretické znalosti.

Na krajské úrovni již funguje krajský vzdělávací program pro rozhodčí s názvem „Chci pískat lépe!“, které si organizuje dle svých potřeb v rámci podpory Komise rozhodčích FAČR, Úseku rozhodčích FAČR a Evropské fotbalové asociace UEFA každý krajský fotbalový svaz individuálně dle svých potřeb. Tyto krajské vzdělávací programy vedou krajští Instruktoři rozhodčí, Fitness instruktoři rozhodčích či Lektoři pravidel. Obsahem jsou nejen specializované semináře, ale i nácviky na hrací ploše, fyzické tréninky a další aktivity. Některé krajské fotbalové svazy umožňují, aby se těchto vzdělávacích akcí účastnili i rozhodčí z okresních fotbalových svazů. Na tyto vzdělávací akce se v případě Vašeho zájmu informujte u okresního gestora rozhodčích na Vašem okresním fotbalovém svazu nebo u krajského koordinátora rozhodčích na Vašem krajském fotbalovém svazu.

Na celonárodní úrovni jsou organizovány vzdělávací akce, které navazují a krajský vzdělávací program pro rozhodčí. Tyto vzdělávací akce jsou organizovány pro vybrané rozhodčí z krajské úrovně, a dále z úrovní Řídící komise pro Čechy, Řídící komise pro Moravu, Řídící komise fotbalu žen a pro rozhodčí profesionálních soutěží. Tyto celonárodní vzdělávací akce jsou organizovány pod názvy „Pojď do ligy!“, „Pojď do ligy junior!“, „Holky pískaj taky!“ a „Pískej a hraj!“. Tyto celonárodní vzdělávací akce vedou Národní instruktoři rozhodčích, Národní fitness instruktoři a dále vybraní krajští Instruktoři rozhodčí, Fitness instruktoři rozhodčích či Lektoři pravidel. Více informací o těchto vzdělávacích akcích je možné nalézt na stránkách rozhodci.fotbal.cz.

  • FYZICKÉ A TEORETICKÉ PŘEZKUŠOVÁNÍ ROZHODČÍCH

Všichni rozhodčí jsou pravidelně přezkušování ze svých teoretických znalostí a současně ze své fyzické zdatnosti.

Teoretické znalosti rozhodčích se pravidelně, nejméně jednou ročně, ale zpravidla dvakrát ročně na pravidelných seminářích rozhodčích přezkušují formou různých forem testů (pravidlový test a-b-c-d, postřehovka ano/ne, ústní zkouška, videotest apod.). Úspěšné absolvování testů je nezbytnou podmínkou pro aktivní funkci rozhodčího pro danou soutěž. Z tohoto důvodu doporučujeme všem rozhodčím (včetně začínajících) důkladné a průběžné studium pravidel fotbalu vč. změn a další platné legislativy FAČR (viz výše).

Fyzická zdatnost rozhodčích se také přezkušuje nejméně jednou ročně a to formou tzv. FIFA FITNESS TESTU (obsah lze nalézt na internetu) pod vedením národního fitness instruktora rozhodčích FAČR nebo pod vedením fitness instruktora rozhodčích FAČR. Na vyšších úrovních se rozhodčí z fyzické zdatnosti přezkušují dokonce i několikrát ročně. Současně se pro rozhodčí v rámci vzdělávacích programů pro rozhodčí na krajských a vyšších úrovních pořádají i fitness tréninky pro správnou fyzickou přípravu rozhodčího. Na tyto tréninky se v případě Vašeho zájmu informujte u okresního gestora rozhodčích na Vašem okresním fotbalovém svazu nebo u krajského koordinátora rozhodčích na Vašem krajském fotbalovém svazu.